C 8.8 Odběr moči pro mikrobiologii
Pomůcky
sterilní zkumavka nebo firemní set URICULT, sterilní kádinka, pomůcky na označení odběru
Provedení odběru
Odběr se provádí při onemocnění močových cest. Před započetím odběru je nutné, aby si pacient řádně omyl genitálie včetně zevního ústí močové trubice vodou a mýdlem. Pacient se vymočí do sterilní zkumavky a pokusí se zachytit střední proud moče. (tzn. začne močit a teprve po několika vteřinách odebere vzorek, eliminuje se tak možnost kontaminace moči bakteriální florou z kožního povrchu.) Pokud není možné odběr doručit do laboratoře do dvou hodin od odběru, je možnost využití soupravy URICULT, kdy se do kádinky s močí na chvíli ponoří destička s agarem ze setu a poté se uzavře do plastické nádobky setu. Odběr se řádně označí.
Poznámky
Standardně se odebírá ranní moč.
Moč ve sterilní zkumavce se musí do dvou hodin po odběru zpracovat, pokud není možné doručit odběr do laboratoře včas, je nezbytné uchovávat vzorek při chladničkové teplotě, maximální 24 hodin (tento postup je pouze alternativní, přednost má vyšetření v den odběru, nebo provedení URICULT). Nikdy nenechávat při pokojové teplotě.
Moč na mikrobiologické vyšetření se také může odebrat cévkováním (katetrizace), kterou provádí sestra nebo lékař, provádí se spíše u pacientů v pooperačních stavech, dlouhodobě ležících, nepohyblivých či těžce nemocných. Cévkovaná moč je výrazně čirá voda, někdy s příměsí krve.
Další možností odběru moče je punkce močového měchýře, prováděná při vážných onemocněních, kdy se plný močový měchýř nabodne nad stydkou kostí (sponou). Tento odběr provádí lékař.
Speciální indikace: uretritida, chlamydie první porce moči, prostatida poslední porce moči
Pro odběr chlamydií je požadováno alespoň 30 ml moči.